27.03.2017
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Unikátní projekt naučí rodiny jak pečovat o nemocné blízké

Unikátní projekt naučí rodiny jak pečovat o nemocné blízké
Vzdělávací kurz s názvem Pečuj doma
Město Karviná zaplatí kurz, který rodiny naučí starat se o nemocné blízké. Unikátní vzdělávací kurz s názvem Pečuj doma rozjíždí Střední zdravotnická škola v Karviné spolu s městem.  
11.březen 2017 - 08:00

Zdravotnice a studenti školy naučí zájemce z řad laické veřejnosti, jak se postarat o své blízké, kteří kvůli nemoci či vysokému věku potřebují trvalou péči a rodina se o ně stará doma. Kromě školy se na projektu podílí také sociální odbor karvinského magistrátu a o peníze se postaralo dotací samo město.   

„Jsem rád, že jsme mohli podpořit takovýto projekt. Dlouhodobě se snažíme nastavit co nejlepší podmínky, aby starší a nemocní lidé mohli zůstávat doma, kde se cítí dobře a přitom měli vše potřebné,“ vysvětlil náměstek primátora města Karel Wiewiórka (KSČM).

Sobotní kurzy budou určeny opravdu laické veřejnosti, první běh začne v dubnu, kurzy budou bezplatné. Pečující osoby se naučí správně polohovat lůžko, provádět hygienu tak, aby nemocnému pomohly a přitom ho to nebolelo, naučí se zásadám přípravy stravy pro nemocné. Probírat se budou i specifika jednotlivých nemocí, které často provázejí stáří a vyžadují nejen lékařskou péči, ale především domácí starost. „Kurzy budou hodně praktické, s tím nám pomohou naši studenti, kteří se zapojí například jako figuranti. Zároveň ale kurzisté dostanou i pracovní sešity s potřebnými informacemi, aby se k nim mohli kdykoli vracet,“ přiblížila lektorka kurzu Monika Kotyzová.


Zdravotnice – pedagožky vytvořily kurz na míru praktickým potřebám a vycházely i z vlastních zkušeností. „Hodně se nás veřejnost ptá například na péči o kůži u ležících pacientů. Jaké pořídit polohovací pomůcky a jak se správně o pacienta starat, aby nevznikly proleženiny,“ přiblížila Kotyzová.

Kurz je otevřený všem zájemcům, tedy těm, kteří už radu potřebují, protože pečují o své blízké, ale také těm, kteří si myslí, že by se jim takovéto znalosti hodily třeba v blízké budoucnosti.   

Karvinské městské sociální služby nabízejí rodinám pečujícím o své nemocné blízké široké spektrum pomocných služeb : v jednom z bloku v sousedství jeslí funguje tzv. odlehčovací služba, kde je možné svěřit do odborných rukou na den i několik týdnů například příbuzného s demencí či Alzheimerovou chorobou. Odbor sociální magistrátu pak nabízí s úspěchem jako jediný v kraji pomoc karvinským seniorům propuštěným z nemocnice v relativně dobrém stavu přímo v jejich domácnostech.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Michaela Zormanová za Magistrát města Karviné.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:mmk)


Pacientům v Nemocnici Český Těšín zpestřuje pobyt kinokavárna

Pacientům v Nemocnici Český Těšín zpestřuje pobyt kinokavárna
Volný čas pacientů v Nemocnici Český Těšín zpestřují nově i filmová odpoledne. Projekt s názvem „Kinokavárna“ doplnil plejádu aktivit pro pacienty lůžkových oddělení, kteří se jedenkrát měsíčně mohou na plátně zadívat do filmů, koncertních záznamů či retro televizních pořadů.

V Havířově byly na přechodu sraženy dvě ženy

V Havířově byly na přechodu sraženy dvě ženy
Dnes ráno došlo ke sražení dvou žen na přechodu pro chodce. Řidička (ročník 1959) jela osobním vozidlem Peugeot 108 ve směru od obchodního domu Elán.

Bílovec odstartoval letošní sérii investičních akcí

Bílovec odstartoval letošní sérii investičních akcí
Rekonstrukce ulice Boženy Němcové, která vede k objektu Hasičského záchranného sboru MSK, odstartovala v Bílovci sérii letošních investičních akcí, jejichž celková hodnota i s dotacemi činí zhruba 95 milionů korun.

Opava: Magistrát zorganizoval sbírku pro psychiatrickou nemocnici

Opava: Magistrát zorganizoval sbírku pro psychiatrickou nemocnici
Primátor Radim Křupala předal sbírku řediteli Opavské psychiatrické nemocnice Zdeňku Jiříčkovi.

Skvělý úspěch Střední umělecké školy Ostrava

Skvělý úspěch Střední umělecké školy Ostrava
Střední umělecká škola Ostrava je v letošním roce jedinou školou, u níž bylo mezi třicítku laureátů přehlídky zařazeno všech 5 nominovaných prací!
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky